W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w stanach nagłych należy wezwać karetkę z Pogotowia Ratunkowego tel. 112 lub 999. Stany nagłe, bezpośrednio zagrażające życiu to m.in.: utrata przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku, ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta, zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami, rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utoniecie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana, będąca efektem urazu, urazy kończyn uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.
Wezwanie Pogotowia Ratunkowego lub wizyta w SOR powinny mieć miejsce wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia.
W pozostałych przypadkach należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego/lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
W dni powszednie od godziny 8:00 do 18:00 należy skontaktować się z placówką (poradnią, praktyką lub przychodnią), w której pracuje wybrany przez nas lekarz.
W sytuacjach szczególnych, a zwłaszcza nowych zachorowań lub zaostrzeń dolegliwości w przebiegu schorzeń przewlekłych, które wystąpią w nocy, lub w dni wolne od pracy, można skorzystać ze świadczeń medycznej opieki nocnej i świątecznej. Dla powiatu dębickiego świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej realizuje Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy przy ulicy Krakowskaiej 91. W ramach opieki nocnej i świątecznej udzielane są lekarskie porady ambulatoryjne, a w sytuacjach tego wymagających także wizyty domowe.
Decyzję o konieczności zapewnienia pacjentowi transportu sanitarnego podejmuje lekarz. Na podstawie oceny stanu zdrowia stwierdza czy pacjentowi przysługuje transport bezpłatny, płatny częściowo lub całkowicie.
Pacjentowi, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego\ świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem w przypadkach:
Ponadto pacjentowi, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego w przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego, w celu odbycia leczenia – do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem.
W przypadkach wyżej nie wymienionych, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczonemu przysługuje przejazd środkami transportu sanitarnego odpłatnie lub za częściową odpłatnością. Transport ten przysługuje pacjentom, którzy:
W zależności od wskazań medycznych ustalonych przy określaniu grupy jednostki chorobowej, wyróżnia się dwa stopnie niesprawności:
Niesprawność I stopnia, do której zalicza się osobę zdolną do poruszania się przy wykorzystaniu środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych bez stałej pomocy innej osoby i zdolną do korzystania ze środków transportu publicznego (udział własny ubezpieczonego w kosztach przewozu środkiem transportu sanitarnego wynosi 100%).
Niesprawność II stopnia, do której zalicza się osobę zdolną do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby, ale wymagającą, przy korzystaniu ze środków transportu publicznego, pomocy innej osoby lub środka transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych (udział własny ubezpieczonego w kosztach przewozu środkiem transportu sanitarnego wynosi 60%).
Lekarz zlecający transport sanitarny uzgadnia termin transportu. Jeżeli transport sanitarny jest częściowo lub całkowicie odpłatny przez pacjenta, lekarz umieszcza stosowną informację na zleceniu.
Podstawa prawna: art. 41 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. nr 210, poz. 2135) oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2004 roku w sprawie wykazu grup jednostek chorobowych, stopni niesprawności oraz wysokości udziału własnego świadczeniobiorcy w kosztach przejazdu środkami transportu sanitarnego (Dz. U. nr 275 z 2004 r., poz. 2731).
Po godz. 18.00, w nocy, w dni powszednie oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy, w sytuacjach niezagrażających życiu, pomocy należy szukać w nocnej i świątecznej opiece medycznej realizowanej przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy przy ulicy Krakowskaiej 91. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej w poz mogą być wykonywane w ambulatorium lub w domu chorego – w ramach opieki wyjazdowej.
Szczegółowe warunki i wymagania dotyczące realizacji zamówienia zostały określone w Opisie Przedmiotu Zamówienia (OPZ) stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zapytania.
Szczegółowe warunki i wymagania dotyczące realizacji zamówienia zostały określone w Opisie Przedmiotu Zamówienia (OPZ) stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zapytania.
Szczegółowe warunki i wymagania dotyczące realizacji zamówienia zostały określone w Opisie Przedmiotu Zamówienia (OPZ) stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zapytania.